Preskočiť na hlavný obsah
  1. Domov
  2. Osobné ochranné prostriedky (OOP)
  3. Respirátory
Ako môžeme pomôcť?

Respirátory

Otázka

Aké sú z odborného hľadiska požiadavky na balenie ochranných respirátorov triedy FFP2 a FFP3 vzhľadom na existujúce legislatívne predpisy? Tieto respirátory, založené na štandarde EN149, slúžia na ochranu dýchacích ciest pred prenosom vzduchom prenášaných patogénov, časticami aerosólu, vírusmi, infekciami a podobne.

Odpoveď

Filtračná tvárová polmaska (respirátor) je osobný ochranný prostriedok (OOP) kategórie III podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/425 z 9. marca 2016 o osobných ochranných prostriedkoch a o zrušení smernice Rady 89/686/EHS (ďalej len „nariadenie (EÚ) 2016/425“).

Podľa prílohy II (Základné požiadavky na bezpečnosť a ochranu zdravia) sa na informácie vzťahujúce k baleniu môže vzťahovať:
bod 1.4.e): „ak je to relevantné, mesiac a rok alebo obdobie zastarania OOP alebo niektorých jeho súčastí“. To môže byť napríklad čas po otvorení balenia.
bod 1.4.f): „ak je to relevantné, typ vhodného obalu na prepravu“.
bod 2.4: „ochranný prostriedok podliehajúci starnutiu“. V prípade, že produkt môže podliehať starnutiu, musí byť vyznačená životnosť produktu. Prípadne tieto informácie musia byť obsiahnuté v návode na použitie.
bod 3.10.1: „Ochrana dýchacích ciest“. V prípade filtračného zariadenia sa musí v návode na použitie uviesť časový limit na skladovanie nových filtrov ponechaných v originálnom balení.

Technická norma STN EN 149+A1 upravuje požiadavky na Obal v článku 7.4 nasledovne:
„Filtračné polmasky proti časticiam, ponúkané na predaj, musia byť balené tak, aby boli chránené proti mechanickému poškodeniu a znečisteniu pred použitím.“

Zároveň však musíte brať do úvahy aj článok 9.1.7 normy STN EN 149+A1, podľa ktorého „Výrobca doporučuje podmienky skladovania (prinajmenšom teplota a vlhkosť) alebo zodpovedajúce piktogramy podľa obrázku 12c a 12d.“

Na základe uvedeného je teda možné skonštatovať, že je vecou výrobcu aké zvolí najmenšie spotrebiteľské balenie. Mnoho výrobcov má rôzne formy najmenšieho spotrebiteľského balenia a je len na spotrebiteľovi, akú formu balenia si kúpi. Najmenšie spotrebiteľské balenie zároveň musí obsahovať všetky povinné náležitosti podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/425 a technickej normy STN EN 149+A1.