Preskočiť na hlavný obsah
  1. Domov
  2. Osobné ochranné prostriedky (OOP)
  3. Slnečné okuliare
Ako môžeme pomôcť?

Slnečné okuliare

Otázka

Viete mi poradiť ohľadom certifikácie slnečných okuliarov a autoritu, ktorá by nám túto certifikáciu udelila?

Odpoveď

Slnečné okuliare patria pravdepodobne medzi tzv. určené výrobky podľa § 4 zákona č. 56/2018 Z. z. o posudzovaní zhody výrobku, sprístupňovaní určeného výrobku na trhu a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „zákon č. 56/2018 Z. z.“), ktoré predstavujú zvýšené riziko ohrozenia oprávneného záujmu, na ktorého zmiernenie alebo odstránenie sú ustanovené základné požiadavky, požiadavky ustanovené týmto zákonom alebo technickým predpisom z oblasti posudzovania zhody. Prehľad technických predpisov z oblasti posudzovania zhody je možné nájsť na stránke Technické predpisy z oblasti posudzovania zhody.

Na uvedený výrobok sa pravdepodobne vzťahujú požiadavky nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 2016/425 o osobných ochranných prostriedkoch a o zrušení smernice Rady 89/686/EHS (ďalej len „nariadenie 2016/425“).

„Bežné“ slnečné okuliare ako osobné ochranné prostriedky (ďalej len „OOP“) patria do OOP kategórie I, ale v závislosti od vlastností okuliarov môžu patriť aj do iných kategórii. V tejto súvislosti Vám dávame do pozornosti aj Príručku k uplatňovaniu nariadenia (EÚ) 2016/425 o osobných ochranných prostriedkoch, ktorej aktuálna verzia je dostupná na stránke Európskej Komisie: https://ec.europa.eu/docsroom/documents/29201.

Výrobok pred uvedením na trh EÚ musí spĺňať požiadavky príslušných predpisov – vyššie uvedeného zákona č. 56/2018 Z. z. a príslušného technického predpisu z oblasti posudzovania zhody, ktorým je v tomto prípade nariadenie (EÚ) 2016/425. Pre výrobok musí byť vykonané posúdenie zhody špecifikované v príslušnom technickom predpise, vydané EÚ vyhlásenie o zhode a na výrobok umiestnené označenie CE.

Článok 19 písm. a) nariadenia (EÚ) 2016/425 stanovuje dodržiavať postup posudzovania zhody pre  „kategóriu I: vnútorná kontrola výroby (modul A) stanovená v prílohe IV“. Pri tomto postupe posudzovania zhody nevstupuje do procesu notifikovaná osoba. Pri iných kategóriách OOP už vstupuje do procesu notifikovaná osoba.

Postupy posudzovania zhody podľa čl. 19 nariadenia (EÚ)  2016/425:

Pre všetky rizikové kategórie stanovené v prílohe I sa musia dodržiavať tieto postupy posudzovania zhody:

  1. a) kategória I: vnútorná kontrola výroby (modul A) stanovená v prílohe IV;
  2. b) kategória II: EÚ skúška typu (modul B) stanovená v prílohe V, za ktorou nasleduje zhoda s typom založená na vnútornej kontrole výroby (modul C) stanovená v prílohe VI;
  3. c) kategória III: EÚ skúška typu(modul B) stanovená v prílohe V a buď:
  4. i) zhoda s typom založená na vnútornej kontrole výroby a skúškach výrobku pod dohľadom v ľubovoľných intervaloch (modul C2) uvedená v prílohe VII;
  5. ii) zhoda s typom založená na zabezpečení kvality výrobného procesu (modul D) uvedená v prílohe VIII.

Odchylne od uvedeného sa pre OOP vyrábané ako jediná jednotka tak, aby vyhovovali individuálnemu používateľovi, a klasifikované podľa kategórie III, môže dodržať postup uvedený v písmene b).

V tom prípade je výrobca podľa

– § 5 ods. 1 písm. d) zákona č. 56/2018 Z. z. povinný: „vypracovať a vydať vyhlásenie o zhode určeného výrobku, ES vyhlásenie o zhode alebo EÚ vyhlásenie o zhode určeného výrobku podľa § 23 zákona č. 56/2018 Z. z. a podľa technického predpisu z oblasti posudzovania zhody“, a

– 23 ods. 2 zákona č. 56/2018 Z. z.: „vydaním vyhlásenia o zhode výrobca zodpovedá za zhodu určeného výrobku so základnými požiadavkami a požiadavkami ustanovenými týmto zákonom alebo technickým predpisom z oblasti posudzovania zhody“, čiže požiadavky ustanovené v prílohe II nariadenia 2016/425.

Uvedené sa preukazuje v závislosti od kategórie OOP buď príslušnými protokolmi o skúškach alebo inými dokumentmi, alebo pri vyšších kategóriách OOP certifikátmi vydanými notifikovanou osobou. Pokiaľ Vaša spoločnosť zatriedi Vaše výrobky do kategórie I, a nevie vykonať všetky potrebné skúšky a merania, odporúčame Vám obrátiť sa príslušné akreditované laboratóriá, ktoré vykonávajú Vami požadované skúšky. Prehľad slovenských akreditovaných laboratórií môžete nájsť na https://ais.snas.sk/ais/#!WebReports

Pokiaľ nenájdete slovenské akreditované laboratórium odporúčame Vám osloviť notifikovanú osobu, ktorá má v rozsahu „ochranu očí“, či Vám môže vykonať Vami požadované skúšky v akreditovanom laboratóriu – https://webgate.ec.europa.eu/single-market-compliance-space/#/notified-bodies/notified-body-list?filter=legislationId:155501,notificationStatusId:1,productId:155508

Vzor vyhlásenia o zhode môžete nájsť ako prílohu č. IX nariadenia 2016/425.

Pokiaľ ide o bližšie vysvetlenie, tak podľa Modrej príručky (Blue Guide) kap. 3.1: „…..Výrobca má konečnú zodpovednosť za zhodu výrobku s platnými harmonizačnými právnymi predpismi Únie bez ohľadu na to, či výrobok navrhol a vyrobil sám, alebo sa považuje za výrobcu, keďže výrobok je uvedený na trh pod jeho menom alebo ochrannou známkou…… Výrobca musí rozumieť návrhu aj konštrukcii výrobku, aby bol schopný prevziať zodpovednosť za súlad výrobku so všetkými ustanoveniami príslušných harmonizačných právnych predpisov Únie. To sa vzťahuje na situácie, keď výrobca navrhuje, vyrába, balí a označuje výrobok sám, ako aj na situácie, keď niektoré alebo všetky tieto činnosti vykonáva subdodávateľ. Výrobca musí mať k dispozícii príslušné informácie na preukázanie súladu výrobku. V tejto súvislosti hospodársky subjekt, ktorý uvádza výrobok na trh pod svojím menom alebo ochrannou známkou, sa automaticky stáva výrobcom na účely harmonizačných právnych predpisov Únie. Preto preberá všetku zodpovednosť za posudzovanie zhody (návrh a výroba) výrobku, aj keď to v skutočnosti vykonával niekto iný. Okrem toho musí mať k dispozícii všetky dokumenty (ako je technická dokumentácia vrátane všetkých príslušných protokolov o skúškach) a osvedčenia potrebné na preukázanie zhody výrobku, nemusia však byť vystavené na jeho meno. V takýchto prípadoch musí byť jasné, že dokumentácia a osvedčenia preukazujú súlad daného výrobku uvedeného na trh….“