Preskočiť na hlavný obsah

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

  1. Domov
  2. Strojové zariadenia, Vyhradené technické zariadenia
  3. Elektro-hydraulická plošina do motorových vozidiel
Ako môžeme pomôcť?

Elektro-hydraulická plošina do motorových vozidiel

Otázka

Do akej kategórie výrobku by som mohol zaradiť elektro-hydraulickú plošinu do motorových vozidiel?

Odpoveď

V gescii Úradu pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky (ďalej len „ÚNMS SR“) sú právne predpisy spadajúce pod Nový legislatívny rámec EÚ:

  • Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 765/2008 z 9. júla 2008 , ktorým sa stanovujú požiadavky akreditácie a dohľadu nad trhom v súvislosti s uvádzaním výrobkov na trh a ktorým sa zrušuje nariadenie (EHS) č. 339/93,
  • Rozhodnutie Európskeho parlamentu a Rady č. 768/2008/ES z 9. júla 2008 o spoločnom rámci na uvádzanie výrobkov na trh a o zrušení rozhodnutia 93/465/EHS,
  • Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2019/1020 z 20. júna 2019 o dohľade nad trhom a súlade výrobkov a o zmene smernice 2004/42/ES a nariadení (ES) č. 765/2008 a (EÚ) č. 305/2011 ),

ktoré sú implementované zákonom č. 56/2018 Z. z. o posudzovaní zhody výrobku, sprístupňovaní určeného výrobku na trhu a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „zákon č. 56/2018 Z. z.“) vo vzťahu k určeným výrobkom, ktoré predstavujú zvýšené riziko ohrozenia oprávneného záujmu, na ktorého zmiernenie alebo odstránenie sú ustanovené základné požiadavky, požiadavky ustanovené týmto zákonom alebo technickým predpisom z oblasti posudzovania zhody.

Prehľad technických predpisov z oblasti posudzovania zhody, ktoré súčasne určujú aj skupiny určených výrobkov je možné nájsť na stránke Technické predpisy z oblasti posudzovania zhody.

Vzhľadom k tomu, že nepoznáme všetky technické údaje o výrobku, tak nevieme presne určiť, požiadavky ktorých technických predpisov z oblasti posudzovania zhody sa na výrobok vzťahujú. Chceme však upozorniť, že podľa Blue Guide kap. 3.1: „…..Výrobca má konečnú zodpovednosť za zhodu výrobku s platnými harmonizačnými právnymi predpismi Únie bez ohľadu na to, či výrobok navrhol a vyrobil sám, alebo sa považuje za výrobcu, keďže výrobok je uvedený na trh pod jeho menom alebo ochrannou známkou…… Výrobca musí rozumieť návrhu aj konštrukcii výrobku, aby bol schopný prevziať zodpovednosť za súlad výrobku so všetkými ustanoveniami príslušných harmonizačných právnych predpisov Únie. To sa vzťahuje na situácie, keď výrobca navrhuje, vyrába, balí a označuje výrobok sám, ako aj na situácie, keď niektoré alebo všetky tieto činnosti vykonáva subdodávateľ. Výrobca musí mať k dispozícii príslušné informácie na preukázanie súladu výrobku. V tejto súvislosti hospodársky subjekt, ktorý uvádza výrobok na trh pod svojím menom alebo ochrannou známkou, sa automaticky stáva výrobcom na účely harmonizačných právnych predpisov Únie. Preto preberá všetku zodpovednosť za posudzovanie zhody (návrh a výroba) výrobku, aj keď to v skutočnosti vykonával niekto iný. Okrem toho musí mať k dispozícii všetky dokumenty (ako je technická dokumentácia vrátane všetkých príslušných protokolov o skúškach) a osvedčenia potrebné na preukázanie zhody výrobku, nemusia však byť vystavené na jeho meno. V takýchto prípadoch musí byť jasné, že dokumentácia a osvedčenia preukazujú súlad daného výrobku uvedeného na trh….“

Z uvedeného vyplýva, že výrobca má povinnosť určiť technické predpisy z oblasti posudzovania zhody, ktorých požiadavky sa na výrobok vzťahujú.

Na výrobok sa pravdepodobne môžu vzťahovať:

  1. ak ide o uvedenie na trh určeného výrobku, tak požiadavky zákona č. 56/2018 Z. z., pričom príslušnými technickými predpismi z oblasti posudzovania zhody by mohli byť:

–    nariadenie vlády SR č. 235/2015 Z. z. o uvádzaní výťahov na trh a sprístupňovaní bezpečnostných častí do výťahov na trhu, ktorým bola do slovenského právneho poriadku transponovaná smernica 2014/33/EU o harmonizácii právnych predpisov členských štátov týkajúcich sa výťahov a bezpečnostných komponentov do výťahov.

V tomto prípade Vám dávame do pozornosti Príručku k uplatňovaniu smernice 2014/33/EU, kde § 6 hovorí, že: „zdvíhacie zariadenia pre osoby so zníženou pohyblivosťou, ktorých rýchlosť je vyššia ako 0,15 m/s, spadajú pod túto smernicu o výťahoch.“,

a/alebo

–     nariadenie vlády SR č. 436/2008 Z. z. ktorým sa ustanovujú podrobnosti o technických požiadavkách a postupoch posudzovania zhody na strojové zariadenia, ktorým bola do slovenského právneho poriadku transponovaná smernica 2006/42/ES o strojových zariadeniach a o zmene a doplnení smernice 95/16/ES.

V tomto prípade Vám dávame do pozornosti Príručku k uplatňovaniu smernice 2006/42/ES, kde sa v § 344 sa uvádza: „…zdvíhacie plošiny pre osoby so zníženou pohyblivosťou...“

 

  1. ak Váš výrobok nie je možné zaradiť medzi určené výrobky, tak pri uvedení na trh sa postupuje podľa zákona č. 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov a vyhlášky Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky č. 508/2009 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci s technickými zariadeniami tlakovými, zdvíhacími, elektrickými a plynovými a ktorou sa ustanovujú technické zariadenia, ktoré sa považujú za vyhradené technické zariadenia.

V tomto prípade Vám odporúčame kontaktovať Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR, prípadne Národný inšpektorát práce.

 

  1. alebo pokiaľ sú predmetom Vášho záujmu požiadavky na výrobok už v „používaní“, tak zákona č. 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov a vyhlášky Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky č. 508/2009 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci s technickými zariadeniami tlakovými, zdvíhacími, elektrickými a plynovými a ktorou sa ustanovujú technické zariadenia, ktoré sa považujú za vyhradené technické zariadenia.

Odporúčame Vám zamerať sa najmä na „Rozdelenie technických zariadení zdvíhacích v zmysle prílohy č. 1 časť II. vyhlášky č. 508/2009 Z. z.“ podľa ktorého sú „Technické zariadenia zdvíhacie skupiny A podľa druhu“ medzi inými aj podľa písm. k): „zdvíhacie čelo určené na montáž na vozidlo alebo do vozidla, ktoré je určené na zdvíhanie osôb pri nastupovaní alebo vystupovaní z vozidla

V tomto prípade Vám odporúčame kontaktovať Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR, prípadne Národný inšpektorát práce.