Preskočiť na hlavný obsah
  1. Domov
  2. Chemické látky a prípravky, Všeobecná bezpečnosť výrobkov, Výrobky a materiály v kontakte s pitnou vodou, Vzájomné uznávanie
  3. Výrobky na odsávanie mlieka pre mamičky a výrobky určené na pitie a jedenie pre deti, výrobky určené na starostlivosť o dieťa
Ako môžeme pomôcť?

Výrobky na odsávanie mlieka pre mamičky a výrobkov určených na pitie a jedenie pre deti, výrobok určený na starostlivosť o dieťa

Otázka

Ak plánujem dovážať tovar určený pre deti z tretej krajiny, konkrétne produkty na odsávanie mlieka pre mamičky, pitie a jedenie pre deti, a tieto výrobky sú certifikované výrobcom a spĺňajú normy EN 14 350 a US FDA, kde by som sa mala obrátiť ohľadom certifikácie týchto výrobkov? Či je potrebná opakovaná certifikácia alebo budú akceptované existujúce certifikáty a ktoré inštitúcie alebo orgány sú zodpovedné za tento proces?

Odpoveď

ÚNMS SR nevydáva stanoviská týkajúce sa certifikácie alebo recertifikácie. Zrejme máte na mysli skôr či je potrebné opätovne vykonať skúšky predmetných výrobkov, pre ktoré boli vydané certifikáty v zahraničí (tretej krajine).

Vo všeobecnosti platí, že výrobky sa môžu uvádzať, umiestňovať na trh, ponúkať a predávať len ak sú bezpečné. Za bezpečnosť výrobkov uvádzaných na trh (a za splnenie všetkých požiadaviek, ktoré sa na výrobky vzťahujú) zodpovedá výrobca alebo dovozca v prípade dovozu z tretích krajín, resp. ten, kto výrobok umiestňuje na trh. Požiadavky na výrobky sú stanovené v príslušnej legislatíve. Na ich splnenie sa môžu použiť ďalšie technické riešenia, napr. technické normy, ktoré sú nezáväzné a ich použitie je dobrovoľné. Ak sa však použijú a odvoláva sa ne, musia byť požiadavky noriem splnené. Ak sa však nepoužijú, výrobca alebo dovozca potom musí preukázať, že spôsob, ktorým preukazuje bezpečnosť výrobku, je dostatočný a správny.

Čo sa týka výrobkov na odsávanie mlieka pre mamičky a výrobkov určených na pitie a jedenie pre deti, ako sme Vás už informovali a čo ste si aj odkomunikovali s MH SR, vzťahujú sa na ne požiadavky týkajúce sa všeobecnej bezpečnosti výrobkov (zákon č. 281/2023 Z. z. o všeobecnej bezpečnosti výrobkov a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktorým bola do slovenského právneho poriadku transponovaná smernica Európskeho parlamentu a Rady 2001/95/ES z 3. decembra 2001 o všeobecnej bezpečnosti výrobkov).

Ďalšie požiadavky, ktoré by sa mohli ešte vzťahovať na tieto výrobky sú požiadavky týkajúce sa obsahu niektorých chemických látok vo výrobkoch určených na starostlivosť o dieťa uvedené v Nariadení Komisie (ES) č. 552/2009, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1907/2006 o registrácii, hodnotení, autorizácii a obmedzovaní chemikálií (REACH ), pokiaľ ide o prílohu XVII. Pod výrobkom určeným na starostlivosť o dieťa sa myslí akýkoľvek výrobok na uľahčenie zaspávania, odpočinku, hygieny, kŕmenia alebo cmúľania, či satia detí. Požiadavky týkajúce sa chemických látok patria do pôsobnosti Centra pre chemické látky a prípravky na MH SR.

Okrem týchto požiadaviek by sa na výrobky, ktoré sú predmetom Vášho dotazu mohli vzťahovať aj požiadavky na materiály a predmety určené na styk s potravinami (ktoré ustanovujú aj požiadavky na výrobky pre dojčatá) a požiadavky na výrobky určené na styk s pitnou vodou, ktoré sú v pôsobnosti Úradu verejného zdravotníctva SR.

Prípadne je možné túto vec konzultovať s certifikačným orgánom pre certifikáciu výrobkov VÚSAPL, a.s., ktorý má podľa prílohy k osvedčeniu okrem iného v rozsahu akreditácie aj výrobky pre deti a súvisiacu legislatívu (napr. požiadavky na predmety prichádzajúce do kontaktu s potravinami, zákon o chemických látkach a pod.), a tiež aj STN EN 14350- časť 1 a STN EN 14350 – časť 2.

Pravdepodobne ak Vaše výrobky spĺňajú požiadavky STN EN 14350 časť 1 a časť 2, potom by mohli byť splnené aj požiadavky príslušnej legislatívy. Je potrebné si to overiť u príslušných hore uvedených inštitúcií.

Na základe zaslaných informácií sa zdá, že požiadavky pre predmetné výrobky sú sčasti harmonizované (rovnaké v celej EÚ) a sčasti neharmonizované (upravené vnútroštátnou legislatívou, ktorá môže byť rôzna v jednotlivých členských štátoch EÚ). V druhom prípade, v prípade neharmonizovaných požiadaviek, by malo byť možné uplatniť si tzv. vzájomné uznávanie. To znamená, že pokiaľ bol výrobok uvedený na trh iného členského štátu EÚ (iného ako SR) malo by byť možné uvádzať ho aj na trh Slovenskej republiky. Viac o vzájomnom uznávaní sa dočítate na stránke nášho úradu Vzájomné uznávanie tovaru.