Preskočiť na hlavný obsah
  1. Domov
  2. Strojové zariadenia, Vyhradené technické zariadenia
  3. Strojové zariadenia
Ako môžeme pomôcť?

Strojové zariadenia

Otázka

Ak chceme vykonať technologické úpravy na strojoch, ktoré boli dodané nemeckým dodávateľom a uvedené do prevádzky pred 5 rokmi, je potrebné z legislatívneho hľadiska získať súhlas od výrobcu na takúto úpravu?

Okrem súhlasu od výrobcu je potrebné zvážiť aj ďalšie legislatívne úkony pri zavádzaní technologických zmien na stroje, ktoré sú už v minulosti uvedené do prevádzky a sú vlastníctvom vašej spoločnosti? Aké ďalšie postupy a povinnosti vyplývajú z legislatívy a aké úkony treba vykonať pri takýchto úpravách?

Odpoveď

Oblasť posudzovania zhody je v Slovenskej republike upravená zákonom č. 56/2018 Z. z. o posudzovaní zhody výrobku, sprístupňovaní určeného výrobku na trhu a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „zákon č. 56/2018 Z. z.“). Podľa čl. 2 písm. a) a b) zákona č. 56/2018 Z. z. je:

a) výrobkom vyrobená, vyťažená alebo inak získaná vec bez ohľadu na stupeň jej spracovania alebo po podstatnej úprave, ktorá sa sprístupňuje na trhu alebo je sprístupnená na trhu,

b) podstatnou úpravou výrobku oprava výrobku alebo zmena výrobku, ktorou je ovplyvnená zhoda výrobku so základnou požiadavkou, ktorá sa na výrobok vzťahuje alebo ktorou dôjde k zmene jeho výkonu, typu alebo jeho účelu určenia.

Podľa § 5 ods. 2 zákona č. 56/2018 Z. z. sa povinnosti podľa § 5 ods. 1 (povinnosti výrobcu) primerane vzťahujú aj na toho, kto podstatne upravil určený výrobok.

Na strojové zariadenia sa vzťahuje smernica (EÚ) č. 2006/42/ES o strojových zariadeniach, ktorá bola do slovenského právneho poriadku transponovaná nariadením vlády SR. č. 436/2008 Z. z. o strojových zariadeniach. V tejto súvislosti Vám dávame do pozornosti § 72 New and used machinery Príručky Európskej komisie pre aplikáciu smernice 2006/42/ES o strojových zariadeniach (Guide to application of the Machinery Directive 2006/42/EC – Edition 2.2).

Pre ďalšie informácie dávame do pozornosti aj vyhlášku Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky č. 508/2009 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci s technickými zariadeniami tlakovými, zdvíhacími, elektrickými a plynovými a ktorou sa ustanovujú technické zariadenia, ktoré sa považujú za vyhradené technické zariadenia.