Preskočiť na hlavný obsah

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

  1. Domov
  2. Kozmetické výrobky, Všeobecná bezpečnosť výrobkov, Zdravotnícke pomôcky
  3. Kozmetický produkt a zdravotnícke pomôcky
Ako môžeme pomôcť?

Kozmetický produkt a zdravotnícke pomôcky

Otázka

Chcel by som sa opýtať, aké povolenia a schválenia je potrebné získať pre nový produkt, ktorý chystáme priniesť na slovenský trh a ktorý bude používaný kozmetičkami v salónoch. Výrobcovia nám poskytli výsledky testov rizík a Úrad verejného zdravotníctva odporučil sa obrátiť na Váš úrad. Produkt vyžaduje mrazenie v mrazničke, dezinfekciu antibakteriálnym mydlom a následnú aplikáciu na tvár pomocou miernych tlakov a lymfatickej masáže. Jeho účinok je detoxikácia, vyhladenie vrások a omladenie pokožky. Prosím, ak máte akékoľvek postrehy alebo rady ohľadom povolení a prípadne iných krokov, ktoré je potrebné podniknúť, uvítal by som Vašu pomoc.

Odpoveď

Pokiaľ ide o požiadavky na prácu v kozmetických salónoch, domnievame sa, že ide o poskytovanie služieb v kozmetických salónoch resp. o požiadavky na bezpečnosť pri práci. Táto oblasť nepatrí do pôsobnosti nášho úradu, pravdepodobne to patrí pod Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR, sekcia práce.

Čo sa týka samotného výrobku, požiadavky na výrobok závisia od určenia účelu výrobku (resp. použitia výrobku), tzn. ako ho deklaroval výrobca. Len z informácii, ktoré ste nám zaslali (výsledky z testu rizík), sa to nedá presne určiť. Podrobnejšie informácie vrátane účelu môžu byť uvedené aj v dokumentácii k výrobku.

Podľa toho čo uvádzate, predmetný výrobok nie je kozmetickým prostriedkom, mohlo by ísť o zdravotnícku pomôcku.

Ak by bol predmetný výrobok zdravotníckou pomôckou, potom ide o tzv. určený výrobok podľa § 4 zákona č. 56/2018 Z. z. o posudzovaní zhody výrobku, sprístupňovaní určeného výrobku na trhu a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktorý predstavuje zvýšené riziko ohrozenia oprávneného záujmu, na ktorého zmiernenie alebo odstránenie sú ustanovené základné požiadavky, požiadavky ustanovené týmto zákonom alebo technickým predpisom z oblasti posudzovania zhody. V takomto prípade by sa postupovalo podľa zákona č. 56/2018/Z. z. a príslušného technického predpisu z oblasti posudzovania zhody – nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2017/745 z 5. apríla 2017 o zdravotníckych pomôckach, zmene smernice 2001/83/ES, nariadenia (ES) č. 178/2002 a nariadenia (ES) č. 1223/2009 a o zrušení smerníc Rady 90/385/EHS a 93/42/EHS (ďalej len “nariadenie (EÚ) 2017/745”).

Či ide o zdravotnícku pomôcku je možné určiť na základe jej definície uvedenej v čl. 2 bod 1. nariadenia (EÚ) 2017/745.

Ak sú výrobky uvedené na trh ako zdravotnícke pomôcky podľa nariadenia (EÚ) 2017/745 musia byť zároveň zaregistrované Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv.

Prehľad určených výrobkov (aj zdravotníckych pomôcok) vrátane požiadaviek na legislatívu (slovenskú a európsku), kontakty na príslušné inštitúcie, ako aj ďalšie informácie je možné nájsť v Zozname technických predpisov z oblasti posudzovania zhody podľa zákona č. 56/2018 Z. z. a európska legislatíva Nového prístupu.

V prípade, ak predmetný výrobok nie je kozmetickým výrobkom a ani určeným výrobkom v zmysle zákona č. 56/2018 Z. z. (teda ani zdravotníckou pomôckou), potom by sa naň mohli vzťahovať požiadavky na všeobecnú bezpečnosť výrobkov podľa zákona č. 281/2023 Z. z. o všeobecnej bezpečnosti výrobkov a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktorým bola do slovenského právneho poriadku transponovaná smernica Európskeho parlamentu a Rady 2001/95/ES z 3. decembra 2001 o všeobecnej bezpečnosti výrobkov. Pre podrobnejšie informácie o tom ako postupovať v prípade všeobecnej bezpečnosti výrobkov Vám odporúčame obrátiť sa na Ministerstvo hospodárstva SR, sekciu ochrany spotrebiteľa a trhového dohľadu, v pôsobnosti ktorej sú požiadavky na všeobecnú bezpečnosť výrobkov.