LED svietidlá
Otázka
Ako nájsť autorizovanú osobu pre posudzovanie zhody elektrických zariadení v súlade s predpismi EÚ na Slovensku?
Aký je postup vyhlásenia o zhode pre elektrické zariadenia a čo je potrebné urobiť krok za krokom?
Môže výrobca samostatne vykonávať skúšky vyžadované normami alebo je potrebné mať špeciálne postavenie alebo školenie pracovníkov?
Ak nie je možné vykonať skúšky samostatne, je možné požiadať akreditované skúšobné laboratórium o vykonanie skúšok a poskytnutie protokolu?
Čo treba urobiť so skúšobnými protokolmi a výsledkami po ich dokončení a ako súvisia s technickou dokumentáciou?
Má výrobca vyžiadať vyhlásenie o zhode od orgánu dohľadu, alebo môže sám vydať vyhlásenie o zhode a čakať na kontrolu od kontrolného orgánu, ako je SOI?
Odpoveď
Za posudzovanie zhody je v zmysle nariadenia vlády SR č. 148/2016 Z. z. o sprístupňovaní elektrického zariadenia určeného na používanie v rámci určitých limitov napätia na trhu (ktorým bola do slovenského právneho poriadku transponovaná smernica 2014/35/EÚ o harmonizácii právnych predpisov členských štátov týkajúcich sa sprístupnenia elektrického zariadenia určeného na používanie v rámci určitých limitov napätia na trhu) zodpovedný výrobca (§ 6 nariadenia vlády). Výrobca je zodpovedný aj za vydanie EÚ vyhlásenia o zhode. Postup posudzovania zhody je uvedený v prílohe č. 3 nariadenia vlády, a pri posúdení zhody sa nevyžaduje účasť tretej osoby tzv. notifikovanej osoby. Preto ste v zozname autorizovaných osôb s oprávnením posudzovať zhodu podľa predpisu EÚ (tzv. notifikované osoby), v tomto prípade podľa smernice 2014/35/EÚ, takúto autorizovanú osobu nenašli. Pre informáciu Vám dávame do pozornosti Zoznam technických predpisov z oblasti posudzovania zhody podľa zákona č. 56/2018 Z. z., kde je k jednotlivým predpisom uvedené aj to, či sa vyžaduje zapojenie notifikovanej osoby do posudzovania zhody.
Ako postupovať – základné kroky v rámci posudzovania zhody (6 krokov nevyhnutných na získanie označenia CE) je uvedené napríklad v letáku Európskej komisie alebo v tejto informácii.
Čo sa týka Vašich ďalších otázok, dovoľujeme si Vám zaslať nasledovné odpovede.
Pokiaľ je nám známe, ak má výrobca potrebné (prístrojové) vybavenie a personál, môže príslušné skúšky vykonať sám a k výrobku spracuje technickú dokumentáciu podľa prílohy č. 3 v zmysle nariadenia vlády SR č. 148/2016 Z. z. o sprístupňovaní elektrického zariadenia určeného na používanie v rámci určitých limitov napätia na trhu, ktorú vie kedykoľvek poskytnúť orgánu dohľadu.
Áno, je možné sa obrátiť na akreditované skúšobné laboratórium. Zoznam akreditovaných skúšobných laboratórií je zverejnený na stránke Slovenskej národnej akreditačnej služby (SNASu): https://ais.snas.sk/ais/#!WebReports. V danej oblasti pôsobia aj slovenské notifikované osoby na posudzovanie elektromagnetickej kompatibility (RIADOK 4 Zoznam technických predpisov z oblasti posudzovania zhody podľa zákona č. 56/2018 Z. z.):
SKTC-101, EVPÚ a.s., Nová Dubnica a
SKTC-104, Technický skúšobný ústav Piešťany, š. p. Piešťany, ktoré majú skúšobné laboratória a vedia Vám pomôcť s posudzovaním zhody elektrických zariadení.
Je potrebné vykonať posúdenie zhody elektrického zariadenia podľa postupu posudzovania zhody uvedeného v prílohe č. 3 podľa nariadenia vlády SR č. 148/2016 Z. z. Následne je výrobca povinný vypracovať EÚ vyhlásenie o zhode a umiestniť na výrobok označenie CE. Podrobnejšie informácie je možné nájsť v hore uvedenom letáku Európskej komisie.
Ako je uvedené vyššie, EÚ vyhlásenia o zhode vydáva výrobca (§ 6 písm. d) nariadenia vlády SR č. 148/2016 z. z.). Zároveň je potrebné výrobok označiť označením CE. Výrobca v tomto prípade nie je povinný osloviť ďalší subjekt.
V súvislosti so sprístupňovaním elektrických zariadení na trhu Vám dávame do pozornosti aj Príručku pre aplikáciu smernice 2014/35/EÚ, ktorej aktuálna verzia z augusta 2018 (v anglickom jazyku) je zverejnená na stránke Európskej komisie na adrese: https://ec.europa.eu/docsroom/documents/31221 a tzv. Modrú príručku na vykonávanie právnych predpisov EÚ týkajúcich sa výrobkov, ktorá je dostupná v slovenskom jazyku.
Odporúčame Vám tiež preveriť, či sa na predmetný výrobok nevzťahujú ďalšie predpisy z oblasti posudzovania zhody (napr. nariadenie vlády SR 127/2016 Z. z. o elektromagnetickej kompatibilite). V takomto prípade môže výrobok sprístupnený na trhu iba vtedy, ak spĺňa všetky príslušné ustanovenia a ak sa posúdenie zhody vykonalo v súlade so všetkými platnými harmonizačnými právnymi predpismi Únie.
V prípade ďalších otázok môžete kontaktovať nás, alebo priamo:
– SKTC-101 EVPÚ, a.s., alebo
– SKTC-104 Technický skúšobný ústav Piešťany; (TSÚ Piešťany, š.p.).