Preskočiť na hlavný obsah

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

  1. Domov
  2. Osobné ochranné prostriedky (OOP)
  3. Respirátory
Ako môžeme pomôcť?

Respirátory

Otázka

Aké sú z odborného hľadiska požiadavky na balenie ochranných respirátorov triedy FFP2 a FFP3 vzhľadom na existujúce legislatívne predpisy? Tieto respirátory, založené na štandarde EN149, slúžia na ochranu dýchacích ciest pred prenosom vzduchom prenášaných patogénov, časticami aerosólu, vírusmi, infekciami a podobne.

Odpoveď

Filtračná tvárová polmaska (respirátor) je osobný ochranný prostriedok (OOP) kategórie III podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/425 z 9. marca 2016 o osobných ochranných prostriedkoch a o zrušení smernice Rady 89/686/EHS (ďalej len „nariadenie (EÚ) 2016/425“).

Podľa prílohy II (Základné požiadavky na bezpečnosť a ochranu zdravia) sa na informácie vzťahujúce k baleniu môže vzťahovať:
bod 1.4.e): „ak je to relevantné, mesiac a rok alebo obdobie zastarania OOP alebo niektorých jeho súčastí“. To môže byť napríklad čas po otvorení balenia.
bod 1.4.f): „ak je to relevantné, typ vhodného obalu na prepravu“.
bod 2.4: „ochranný prostriedok podliehajúci starnutiu“. V prípade, že produkt môže podliehať starnutiu, musí byť vyznačená životnosť produktu. Prípadne tieto informácie musia byť obsiahnuté v návode na použitie.
bod 3.10.1: „Ochrana dýchacích ciest“. V prípade filtračného zariadenia sa musí v návode na použitie uviesť časový limit na skladovanie nových filtrov ponechaných v originálnom balení.

Technická norma STN EN 149+A1 upravuje požiadavky na Obal v článku 7.4 nasledovne:
„Filtračné polmasky proti časticiam, ponúkané na predaj, musia byť balené tak, aby boli chránené proti mechanickému poškodeniu a znečisteniu pred použitím.“

Zároveň však musíte brať do úvahy aj článok 9.1.7 normy STN EN 149+A1, podľa ktorého „Výrobca doporučuje podmienky skladovania (prinajmenšom teplota a vlhkosť) alebo zodpovedajúce piktogramy podľa obrázku 12c a 12d.“

Na základe uvedeného je teda možné skonštatovať, že je vecou výrobcu aké zvolí najmenšie spotrebiteľské balenie. Mnoho výrobcov má rôzne formy najmenšieho spotrebiteľského balenia a je len na spotrebiteľovi, akú formu balenia si kúpi. Najmenšie spotrebiteľské balenie zároveň musí obsahovať všetky povinné náležitosti podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/425 a technickej normy STN EN 149+A1.