Preskočiť na hlavný obsah

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

  1. Domov
  2. Veterinárne prípravky, Vzájomné uznávanie
  3. Šampón pre zvieratá bez vyhlásenia liečebných účinkov
Ako môžeme pomôcť?

Šampón pre zvieratá bez vyhlásenia liečebných účinkov

Otázka

Je možné získať schválenie šampónu pre psy, ktorý je zložený výlučne z prírodných surovín a nie je propagovaný ako liečivý, ktoré by bolo platné v ostatných členských štátoch EÚ bez potreby individuálneho schvaľovania v každej krajine. Zaujímala by ma aj možnosť uznania dokumentov vytvorených na Slovensku v ostatných členských štátoch EÚ. Máte informácie o procese schvaľovania takéhoto šampónu bez vyhlásenia liečebných účinkov? Ako ho registrovať tak, aby schválenie platilo v celej EÚ.

Odpoveď

Informáciu o procese schválenia šampónu pre zvieratá bez vyhlásenia liečebných účinkov nemáme.

Podľa informácií, ktoré uvádzate v dotaze sa zdá, že Vami uvedený výrobok spadá do kategórie veterinárnych prípravkov, a z toho dôvodu musí výrobok spĺňať požiadavky, ktoré sa naň vzťahujú. V tomto prípade ide o zákon č. 17/2018 Z. z. o veterinárnych prípravkoch a veterinárnych technických pomôckach a o zmene zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 145/1995 Z. z. o správnych poplatkoch v znení neskorších predpisov, ktorý spadá do kompetencie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Čo sa týka platného schválenia výrobku v ostatných členských štátoch EÚ, podľa  nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2019/515 z 19. marca 2019 o vzájomnom uznávaní tovaru, ktorý je v súlade s právnymi predpismi uvedený na trh v inom členskom štáte a v súlade so zásadou vzájomného uznávania nemôže členský štát zakázať na svojom území predaj výrobkov, ktoré sú v súlade s právnymi predpismi uvedené na trh v inom členskom štáte.

Vzájomné uznávanie, resp. nariadenie (EÚ) 2019/515 sa vzťahuje na výrobky, ktoré nepodliehajú harmonizačným právnym predpisom Spoločenstva, alebo na aspekty výrobkov, ktoré nespadajú do rozsahu pôsobnosti takýchto právnych predpisov. Vzájomné uznávanie je princíp práva Európskej únie (EÚ), podľa ktorého musia členské štáty na svojom území povoliť predaj tovaru, ktorý sa už legálne predáva v inom členskom štáte. To znamená, že výrobky, ktoré boli legálne umiestnené na trh v jednom členskom štáte a ich výrobca sa rozhodne umiestniť ich na trh v ďalšom členskom štáte, už nemusia spĺňať špecifické podmienky stanovené v krajine dovozu. To sa však nevzťahuje na prípady, keď členský štát stanovil tieto špecifické požiadavky za účelom ochrany verejného zdravia, životného prostredia alebo ochrany spotrebiteľov. Z toho dôvodu Vám odporúčame obrátiť sa na Kontaktné miesto na výrobky toho členského štátu, v ktorom zamýšľate uviesť daný výrobok na trh. Zoznam kontaktných miest pre výrobky v ostatných členských štátoch je možné nájsť na stránke Komisie: https://ec.europa.eu/growth/single-market/goods/free-movement-sectors/mutual-recognition/contacts-list_en.

Podrobnejšie informácie o nariadení (EÚ) 2019/515 a vzájomnom uznávaní je možné nájsť na stránke úradu Vzájomné uznávanie tovaru.