Preskočiť na hlavný obsah

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

  1. Domov
  2. Energetické štíky a ekodizajn
  3. Teplovodný kotol
Ako môžeme pomôcť?

Teplovodný kotol

Otázka

Podľa akých legislatívnych dokumentov je možné uvádzať teplovodné kotly na vykurovanie domácností spaľujúce tuhé palivá, ktoré spadajú pod normu EN 303-5 (STN EN 303-5), na slovenský trh?

Existuje na Slovensku systém podobný českému, kde posúdenie zhody týchto kotlov s požiadavkami českého nariadenia vlády musí vykonať autorizovaná osoba registrovaná na Slovensku? Aký je postup autorizácie? V autorizácii TSÚ Piešťany (SKTC-104) som nenašiel výrobky spadajúce pod normu STN EN 303-5. Tieto výrobky majú len pod akreditovaným skúšobným laboratóriom (č. akreditácia S-047).

Aké podmienky musia zahraničné laboratóriá (z krajín EÚ) splniť, aby ich protokoly boli uznávané na Slovensku bez potreby ďalšieho preskúšavania/hodnotenia parametrov kotlov?
Existuje zoznam, ktorý uvádza, ktoré články normy STN EN 303-5 musia byť hodnotené skúšobným laboratóriom na potvrdenie súladu s normou?

Odpoveď

V nadväznosti na Váš dotaz si Vás dovoľujeme informovať nasledovne.

K otázke: “Podľa akých legislatívnych dokumentov je možné teplovodné kotly na vykurovanie domácností spaľujúce tuhé palivá, ktoré spadajú pod normu EN 303-5 (STN EN 303-5) uvádzať na slovenský trh ?”

Dovoľujeme si Vám sprostredkovať vyjadrenie MH SR, ktoré je vecne príslušným pre uvedenú oblasť.

„Teplovodné kotle do výkonu 500 kW sú upravené v rámci ekodizajnu v Nariadení Komisie (EÚ) 2015/1189 z 28. apríla 2015, ktorým sa vykonáva smernica Európskeho parlamentu a Rady 2009/125/ES, pokiaľ ide o požiadavky na ekodizajn kotlov na tuhé palivo (Text s významom pre EHP).

Súvisiaca legislatíva týkajúca sa energetického označovania výrobkov je Delegované nariadenie Komisie (EÚ) 2015/1187 z 27. apríla 2015, ktorým sa dopĺňa smernica Európskeho parlamentu a Rady 2010/30/EÚ, pokiaľ ide o označovanie kotlov na tuhé palivo a zostáv kotla na tuhé palivo, doplnkových ohrievačov, regulátorov teploty a solárnych zariadení energetickými štítkami (Text s významom pre EHP)“.

K otázke: “Existuje na Slovensku pre tieto výrobky systém, podobný tomu v ČR, keď posúdenie zhody týchto kotloch s požiadavkami českého nariadenia vlády musí vykonať výhradne autorizovaná osoba registrovaná v SR? V autorizácii TSU Piešťany (SKTC-104) som nenašiel výrobky spadajúce pod normu STN EN 303-5. Tieto výrobky majú len pod akreditovaným skúšobným laboratóriom (č. akreditácia S-047).”

V rámci právnych predpisov pre ekodizajn nie je povinnosť pre výrobcov zapojiť do procesu posudzovania zhody autorizovanú/notifikovanú osobu.
(Jedinou výnimkou je – pozri riadok 17 v Zozname technických predpisov z oblasti posudzovania zhody podľa zákona č. 56/2018 Z. z. a európska legislatíva Nového prístupu.)

Ak výrobca nevie vykonať v rámci posudzovania zhody všetky potrebné skúšky a merania sám, môže požiadať o „pomoc“ akreditované skúšobné laboratórium. TSÚ Piešťany vykonáva skúšky podľa EN 303-5 ako akreditované skúšobné laboratórium. Výstupným dokumentom skúšania je protokol o skúške a môže byť aj certifikát o zhode s normou EN 303-5. Aby bola potvrdená zhoda s normou EN 303-5, príslušné výrobky (kotly) musia splniť všetky požiadavky normy EN 303-5, ktoré sú uvedené v článku 4 “Požiadavky” tejto normy.

Po ukončení posudzovania zhody môže výrobca vydať vyhlásenie o zhode a umiestniť označenie CE.

K otázke: “Aké podmienky musia splniť zahraničné laboratóriá (z krajín EÚ), aby ich protokoly boli na Slovensku uznávané (a teda, aby mohli byť výrobky uvádzané na trh) bez nutnosti ďalšieho preskúšavania/hodnotenia parametrov kotlov alebo čohokoľvek iného? (akreditované laboratórium/autorizované laboratórium/certifikačný orgán…)”

Ak sú k dispozícii skúšobné protokoly inej zahraničnej akreditovanej skúšobne, podľa ktorých kotol spĺňa požiadavky normy EN 303-5, čl. 4, tieto protokoly môžu byť uznané a nie je potrebné doplňujúce preskúšanie kotla. Podstatné však je, aby výrobca postupoval pri posudzovaní zhody podľa vyššie uvedených priamo účinných európskych predpisov, vydal vyhlásenie o zhode a umiestnil označenie CE.

K otázke: “Existuje nejaký zoznam uvádzajúci, ktoré články normy STN EN 303-5 musia byť skúšobným laboratóriom hodnotené (potvrdený súlad s normou)?”

Nemáme informácie o takomto zozname.

V prípade ďalších otázok Vám odporúčame kontaktovať odbor medzinárodných vzťahov v energetike v rámci sekcie energetiky Ministerstva hospodárstva SR.